● яσ¢κeя   τeam ●
Merhaba misafir!Foruma hoşgeldiniz.Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın ya da kayıt olun.

Bitmeyen İşkence!

Aşağa gitmek

default Bitmeyen İşkence!

Mesaj tarafından PurpLe* Bir Ptsi Haz. 23, 2008 6:38 pm

Bitmeyen işkence


Elleri, gözleri bağlı insanlara yapılanlar ürpertiyor. Bu yıllardır sürüyor ve biteceğe benzemiyor.

Guantanamo'yu bırak Filistin'e bak
Buna "kötü muamele" deniliyor. Elleri, gözleri bağlı, hiçbir şekilde tehdit oluşturmayan insanlara yapılanlar, tüyler ürpertiyor. ABD'nin "terör zanlılarını" tuttuğu Guantanamo'da yapılanlar kadar ürkütücü...

Sonunda İsrail'deki İşkence Karşıtı Komite, İsrail askerlerinin, gözaltındaki Filistinlilere yaptıklarına karşı isyan ettirdi. Komite tarafından hazırlanan rapor "dehşet verici" uygulamaları gözler önüne serdi.
Komite raporunda İsrail askerlerinin, rutin olarak kötü muamelede bulunduğunu, ordu ve yasa uygulayıcılarının kötü muameleleri görmezden geldikleri belirtildi.

Komitenin bugün yayımladığı rapor, İsrail askerlerinin arananların yakalanmasıyla ilgili operasyonlar sırasında ve tutuklamalar sonrasında kötü davrandığını bildiren 90 Filistinli'nin ifadesine yer verdi. Rapor, Haziran 2006 ile Ekim 2007 dönemindeki olayları kapsıyor.

Uluslararası yasaların koruması altında bulunması gereken küçük yaştakilere bile acıyan yok

Söz konusu kötü muamele iddialarının, Filistinlilerin "bağlı" iken ve askerler için herhangi bir risk oluşturmazken yapıldığına da dikkat çekiliyor.

Noam Hofstetter ve Eliahu Abram adlı avukatlarla Dr. Yuval Ginbar tarafından hazırlanan raporda, yakalananların gözaltı merkezlerine taşınırken araçlarda ve gözaltı merkezlerinde kötü muameleye maruz kaldıkları vurgulanıyor.

Raporda, İsrail ve uluslararası yasaların özel koruması altında bulunması gereken küçük yaştakilerin bile kötü muameleye maruz kaldıkları belirtilirken, askerlerin küçüklere özenle muamele etmedikleri ve çeşitli raporların da ortaya koyduğu gibi, onların güçsüzlüklerinden yararlandıkları ifade edildi.

Gözaltındakileri hem aşağlıyorlar, hem korkutuyorlar

Raporda, İsrail ordusu kötü muamele iddialarını görmezden gelmekle suçlanırken, yasa uygulayıcılarının nadir olarak bunları soruşturduklarına yer verildi. İşkence Karşıtı Komite'nin raporunda, İsrail Savunma Bakanlığı, Kamu Müfettişleri Bürosu ile İsrail parlamentosu da (Knesset) durumu neredeyse tamamen görmezden gelmekle itham edildi. Raporda, İsrail ordusunun 2000 yılından bu yana Batı Şeria'da yürüttüğü operasyonlarda genellikle köpekleri kullandığı belirtilirken, köpeklerin, gözaltındakileri veya tutukluları hem aşağılama hem de korkutma niyetiyle kullanıldığına yer verildi.

Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden Nablus'tan Abdullah Nabulsi, raporda yer alan ifadesine göre, Mayıs 2007'de tutuklandığını, elleri ve gözleri bağlı olarak bir kamyonun arkasında yatırıldığını ve askerlerin arkasına büyük bir köpek koyduklarını söyledi. Köpeği uzaklaştırmaları için bağırdığını kaydeden Nabulsi, buna karşın askerlerin güldüğünü ve kendisiyle alay ettiklerini ifade etti.

Durumlarından tümüyle habersiz aileleriyle bağları da kesiliyor

İşkence Karşıtı Komite'nin Başkanı Dr. İşay Menuhin, askerlerin tutuklulara karşı insanlık dışı davrandıklarını gözlediklerini, Filistinli tutukluların dış dünyadan tümüyle soyutlandıklarını, acımasız muamelelere tabi tutulduklarını ve durumlarından tümüyle habersiz aileleriyle bağlarının da kesildiğini söyledi.

Dr. Menuhin, Filistinli tutuklulara kötü muamele olgusunun, "Raporun da ortaya koyduğu gibi çok ciddi boyutlara ulaşmasa da yine de bizi bu tür muameleleri tümüyle ortadan kaldırma çabalarına yöneltmek için yeterince ciddi" dedi.
avatar
PurpLe*
EmekLi
EmekLi

Kadın
Yengeç Domuz
Mesaj Sayısı : 1484
Yaş : 23
Location : EvimDen :P
LakaP : Sinem'cik.
Uyarı :
0 / 1000 / 100

Aktiflik Puanı :
14 / 10014 / 100

Ruh Hali :
Reputation : 0
Points : 96335
Kayıt tarihi : 04/05/08

Kullanıcı profilini gör http://rockerteam.goodforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz