● яσ¢κeя   τeam ●
Merhaba misafir!Foruma hoşgeldiniz.Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın ya da kayıt olun.

Join the forum, it's quick and easy

● яσ¢κeя   τeam ●
Merhaba misafir!Foruma hoşgeldiniz.Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın ya da kayıt olun.
● яσ¢κeя   τeam ●
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Annesi sigara içen bebeklerin ömrü kısa oluyor

(: Annesi sigara içen bebeklerin ömrü kısa oluyor

Mesaj tarafından Secret Salı Ağus. 26, 2008 3:24 pm

Anneleri sigara içen bebeklerin içmeyenlerden doğum anında 1,26 cm daha kısa olduğunu beliten uzmanlar, sigaranın anne karnındaki çocuk için çok büyük bir tehlike anlamına geldiğini belirtiyor.

Bursa Çocuk Hastanesi doktorlarından Uzman Selçuk Yüksel, sigaranın çocuk üzerindeki olumsuz etkilerinin anne karnında başladığını söyledi.
Anne kanındaki kotinin yüzde 90'ının bebeğin kan dolaşımına geçtiğini vurgulayan Yüksel, Almanya'da 1990-1994 yılları arasında yapılan bir çalışmada, anneleri sigara içen bebeklerin içmeyenlere göre erken doğum riskinin daha fazla olduğun görüldüğünü kaydetti.

İspanya'da 129 yenidoğan bebekte yapılan bir çalışmada anneleri aktif sigara içenlerin doğum ağırlığında 458 gr., anneleri pasif sigara dumanına maruz kalanların doğum ağırlığında ise 192 gr. düşüklük saptandığını aktaran Yüksel, bir başka çalışmada ise, anneleri sigara içen bebeklerin içmeyenlerden doğum anında 1,26 cm daha kısa olduğunun saptandığını ifade etti.

Yüksel, hamilelik sırasında sigaraya içen yada pasif içici durumunda kalan bayanların maruz kaldıkları olumsuzlukları şöyle sıraladı: "Erken doğum riski artar. Bebek ile anne arasında kan geçişini sağlayan ve halk arasında bebeğin eşi olarak bilinen plasentanın yapısı ve yerleşimi bozulur, bebek tam gelişmeden anne rahminden ayrılabilir ve bebeğin yaşam şansını riske eder. Anne karnında bebek yeterince gelişemez. Bu olumsuzluklar bebeğin zeka gelişimini etkiler."

"ANİ BEBEK ÖLÜMLERİNE SEBEP OLUR"

Yüksel, doğum sonrası etkilerini de şöyle ifade etti: "Anne sütü miktarını azaltır. Bebek direkt olarak etkilenerek beslenmeyi reddeder veya huzursuz sürekli ağlayan bir karaktere sahip olur. Anne sütü ile beslenen ve anneleri sigara içen bebeklerde, idrar nikotinin düzeyleri sigara içen bir insan kadar yüksek bulunmuştur.

Bebeklerde kolik (gaz sancısını taklit eden ve bacaklarının karnına çekerek ağlamalar) tarzı karın ağrısı 2 kat daha fazla olmaya başlar. Çok kolay solunum yolu hastalıklarına yakalanırlar. Astımlı çocuklarda tedaviyi zorlaştırır, Astım gelişimini kolaylaştırır. Astım olmasalar bile çocukların solunum kapasiteleri azalır.

0-5 yaşları arasında 4331 çocuğun değerlendirildiği bir çalışmada anneleri en az yarım paket sigara içen çocuklarda 2 kat daha fazla Astım gelişme riski olduğu gösterilmiş. Nedeni belli olmayan gece öksürüklerine sebep olur. Nedeni belli olmayan ani bebek ölümü olaylarının görülme ihtimalini 2 ile 4 kat arasında artırır.

Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda orta kulak iltihabı 2 kat daha sık görülür. Orta kulak iltihapları da çocukluk çağının en sık işitme kaybına neden olan hastalığıdır. Pasif sigara içiciliği yada bulunduğu ortamda sigara içilen beyin, karaciğer kanserleri ile lösemi lenfoma gibi kan ve lenf bezi kanserleri riski artar."

"ANNE BABASI SİGARA İÇEN ÇOCUKLAR SİGARAYA ERKEN YAŞTA BAŞLIYOR"

'Çocuğumun yanında içmiyorum, evin tuvaletinde, banyosunda ya da balkonunda içiyorum' şeklindeki söylemlerin geçerli olmadığını da vurgulayan Yüksel, anne babası sigara içen çocukların sigaraya erken başladığını dile getirdi.

Yüksel, light sigara olarak bilinen sigaraların zararsız olmadığını da sözlerine ekledi.
Secret
Secret
Co-Admin
Co-Admin

Erkek
Başak Domuz
LakaP : Zınaniye xD
Uyarı :
Annesi sigara içen bebeklerin ömrü kısa oluyor Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Annesi sigara içen bebeklerin ömrü kısa oluyor Right_bar_bleue

Aktiflik Puanı :
Annesi sigara içen bebeklerin ömrü kısa oluyor Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Annesi sigara içen bebeklerin ömrü kısa oluyor Right_bar_bleue

Ruh Hali : Annesi sigara içen bebeklerin ömrü kısa oluyor Aptal10

https://rockerteam.yetkin-forum.com

- Similar topics